На початок
Агробізнес 4.0, або До чого готуватися агросектору України

Агробізнес 4.0, або
До чого готуватися агросектору України

10 липня 2017, 17:51

Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля. Експерти сходяться на думці, що оцифровування в сільському господарстві не зупинити, як і в будь-якому іншому сегменті економіки. Про це в своєму блозі на «Економічній правді» розповів президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний директор аграрної компанії ІМК Алекс Ліссітса.


 

В силу того, що Україна традиційно спирається на сильне аграрне або ж сільськогосподарське минуле, не дивно, що більшість жителів нашої країни вважають себе експертами в цій галузі.

Навіть найвіддаленіші від аграрних буднів, здавалося б, інтелігентні жителі столиці впевнені у своїй повній компетентності щодо ринку землі сільгосппризначення або шкідливості ГМО.

Ну а аксіому "бабусине молоко і картопля з дачі - найбільш органічні продукти в світі" немає сенсу обговорювати.

Держчиновники ж, у свою чергу, люблять пофілософствувати на тему, яку вони в силу слабких знань в сфері економіки (так як купили дипломи) зрозуміти не можуть.

Зате вони з розумним виразом обличчя і пальцем біля примруженого ока повторюють: великогабаритна техніка скорочує робочі місця на селі, тому для його порятунку потрібно розвивати тваринництво і кооперацію.

Про все це я зараз говорити не буду. Замість цього хочу окреслити основні тенденції розвитку світового агробізнесу та його наслідки для України.

Farming 4.0 або, як на мене, правильніше, Агробізнес 4.0 - так звучить нова тема для дискусії в світовому аграрному співтоваристві.

Агробізнес 4.0 має на увазі масове впровадження кіберфізичних систем у виробництво (промисловість 4.0), обслуговування всіх людських потреб, таких як праця і дозвілля. Експерти сходяться на думці, що оцифровування в сільському господарстві не зупинити, як і в будь-якому іншому сегменті економіки.

Ні для кого не секрет, що роботи на молочно-товарних фермах, які доять корів, дрони, що розкидають трихограму на полях кукурудзи, або безпілотні трактори - це вже сьогодення. Чого ж нам чекати і до чого варто готуватися?

 

> Виробництво

Produce more with less - такий загальний девіз модернізації сільського господарства. Покращення в технологіях за рахунок якісного насіння, диверсифікованого внесення комплексних добрив, технічного переоснащення (українці вже два роки б’ють всі рекорди з купівлі сільгосптехніки) та інших нововведень.

Україна наростить виробництво зернових, в першу чергу, за рахунок збільшення урожайності кукурудзи. Навіть при збереженні нинішніх площ, близько 4 млн. га, і урожайності 8-9 тонн аграрії в найближчому майбутньому вийдуть на валові показники 35-40 млн. тонн на рік, що на третину перевищить нинішні цифри.

Ріст очікується і в виробництві олійних - за рахунок сої зокрема і бобових в цілому. Магічна цифра 100 млн. тонн зернових і зернобобових вже не здається такою фантастичною. Дві основних перешкоди для бурхливого росту - дурні (корумповані чиновники) і дороги (включаючи залізні).

 

> Технології

Компьютеризація та оцифрування торкнуться всіх напрямків діяльності аграріїв. Починаючи з переведення всього бухгалтерського обліку в цифрову (без паперову) форму і відмови від належних коштів і закінчуючи повною роботизацією молочних ферм або безпілотним управлінням усім парком сільгосптехніки.

Основним викликом буде, звичайно ж, робота з величезним масивом даних. Враховуючи останні кібератаки на український бізнес і безсилля держави в цьому відношенні, одним з центральних питань стане кібербезпека.

 

 

> Люди

Кількість працюючих в сільському господарстві України за останні 15 років скоротилася в два рази. Однак продуктивність праці в агросекторі вкрай низька. Так, в агрохолдингах на 1 тис. га припадає 15-25 працівників, у фермерів - 10-15. Це, до речі, ще одна помилка українських політиків, які думають, що фермери забезпечать робочими місцями сільських жителів.

Кількість зайнятих в сільській місцевості в рослинництві вже через кілька років вийде на рівень США і Канади, тобто два працівника на 1 тис. га. У тваринництві ситуація не буде сильно відрізнятися від рослинництва за рахунок повної роботизації основних виробничих процесів.

 

> Село

Урбанізація буде і далі сприяти посиленню відтоку молоді з села.

Від повного вимирання традиційне українське село в більшості регіонів можна буде врятувати тільки завдяки наявності адекватної місцевої влади та створенню податкових офшорів в сільській місцевості для ведення бізнесу (не аграрного). Чи готові до цього чиновники - покаже час. У мене є сумніви.

 

> Освіта і наука

Оскільки у майбутньому в агросекторі будуть зайняті не більше 100 тис чоловік, очевидно, що нинішня кількість студентів в агрозакладах - 130 тис. - м'яко кажучи, надлишкова. 2,5-3 тис. випускників, включаючи профосвіту, щороку - це той показник, який буде затребуваний в секторі.

При цьому тенденція тут вже зрозуміла: створення мультипрофільних центрів в об'єднанні з математиками, географами та іншими фахівцями.

Цим шляхом вже кілька років йде вся Європа. Чисто агровузів, швидше за все, не буде, вони перетворяться на багатопрофільні факультети при класичних вузах. Прикладна наука переміститься в бізнес-структури. Фундаментальні науки вивчатимуть в університетах.

 

> Роль держави

Основне питання для держави буде звучати так: що робити з величезною кількістю незатребуваної робочої сили? Це серйозне питання. Тому воно і стоїть на одному з перших місць в передвиборчій програмі партії канцлера Німеччини Ангели Меркель для осінніх виборів до парламенту.

Естонія, країна, яка нещодавно стала головувати в ЄС, зробила ставку на подолання наслідків діджиталізації. Як відреагує керівництво України, передбачити складно, вірніше, неможливо. Що воно буде робити для створення альтернативних робочих місць, теж неясно. А шкода.

 


 

Більше детально інновації в агробізнесі учасники ринку обговорять в ході VIII Міжнародної конференції LFM 4.0, що відбудеться 13–14 вересня у Києві.

 

Підписка
Контакт
ПАРТНЕРСТВО
...
Анатолій
Циркун
tsyrkun@ucab.ua
УЧАСТЬ
...
Людмила
Дердійчук
derdiichuk@ucab.ua
ОРГАНІЗАЦІЯ
...
Максим
Лапа
m.lapa@ucab.ua
© 2019 UCABevent. All rights reserved.
Розробка та підтримка сайту: РАНСАЙТ ТОВ