На початок
Аграрна карта професій майбутнього

Аграрна карта професій майбутнього

18 липня 2017, 11:27

Однією із важливих сучасних тенденцій в агробізнесі є глобальна автоматизація виробничих процесів. Яким чином цей процес впливає на штатний розпис агрокомпанії, які професії з'являться в найближчі 10 років і на які тренди варто звертати увагу при наймі персоналу – наші партнери з AgroPortal.ua запитали у Володимира Коломойця, генерального директора Pedersen&Partners Ukraine. Володимир виступить модератором однієї із дискусій конференції LFM 4.0, що буде повністю присвячена питанням управління персоналом.

 


 

 

Підходи до управління в сільському господарстві України за останнє десятиліття кардинально змінилися. Почасти через технічне переоснащення галузі. І це питання буде актуальним і в наступні роки.

Нові виклики постають не лише перед агрономами у тому, як виростити більший врожай, а й перед власниками, які повинні шукати універсальних управлінців, кращих агрономів і механізаторів, які зможуть швидко реагувати на нові зміни.

Зараз дуже важливо зрозуміти, яким чином зміниться карта професій в агросекторі в найближчі 5-10 років, які принципи будуть спонукати до змін і до чого готуватися агрокомпаніям. Існує думка, що вже незабаром в компаніях з’являться корпоративні тренери з розвитку пам’яті, оскільки навіть управлінцям середньої ланки доведеться аналізувати і запам’ятовувати великі обсяги інформації.

До чого можуть призвести такі тренди?

Всі професії ручної праці, де процес складається із простих і повторюваних дій, стануть непотрібними. Уже сьогодні у світі існують безпілотні трактори та дрони, що визначають стан посівів і якість ґрунту.

Будь-який персонал, не здатний до швидкого навчання, отримання нових навичок, підвищення кваліфікації для можливості роботи зі складнішими процесами, програмами і механізмами, буде неминуче програвати конкуренцію за робоче місце. У зоні ризику опиняться механізатори, тваринники, саме в цих професіях рівень автоматизації процесів дуже високий, що може привести до їх зникнення. У той же час відбудеться збільшення кількості співробітників IT-департаментів. Адміністративні посади, пов’язані зі збором та обробкою даних, наданням інформації за стандартними запитами, будуть скасовані, а велика частина таких процесів стане стандартизованою й автоматизованою.

Таким чином, всі професії, де дії працівника алгоритмізуються, повторювані і не вимагають креативу, емоційної взаємодії і нешаблонної комунікації, неминуче помруть. Основні навички, які будуть цінуватися, пов’язані з творчим підходом, емоційним інтелектом і комунікацією, адже машина не зможе умовити когось укласти угоду чи провести переговори. Управлінці повинні будуть розвиватися утричі швидше, ніж зараз.

На даний момент в українському агросекторі багато людей задіяні в процесі контролю і регулювання питань, пов’язаних із землею. Земельна реформа неминуче призведе до цивілізованішого і прозорішого ринку землі, що вивільнить велику кількість людей, які займалися цими питаннями раніше. Те ж саме відбудеться зі співробітниками юридичних департаментів. Я прогнозую, що факт масового безробіття людей з низькою кваліфікацією буде величезною соціальною проблемою в Україні, і держава вже сьогодні має працювати над реформою системи освіти.

Зараз багато людей в агрокомпаніях мають можливість працювати на своїх позиціях тільки за рахунок існування тіньової економіки. У той момент, коли тіньова економіка піде на спад, розпочнеться автоматизація процесів і підвищення кваліфікації співробітників. Молоді потрібно розуміти: якщо довго думати і мало працювати, то дуже швидко можна випасти з конкурентного ринку. Великі агрокомпанії вже приходять до вузу, щоб вибрати 5-6 студентів-агрономів, які реально хочуть стати фахівцями, дають їм стипендію, і, в разі хорошої успішності, — забирають у компанію. Те ж саме вони будуть робити з айтішниками та механізаторами. Я вірю, що найбільші агрохолдинги в найближчому майбутньому будуть створювати свої інститути навчання.

Хто ж буде затребуваний в АПК в найближче десятиліття?

  • Зростання рівня технологій і онлайнових систем сформує потребу в постійному навчанні і підвищенні кваліфікації співробітників. Це створить попит на внутрішній персонал з навчання, а також тренування з розширення можливостей пам’яті.
  • Виникне потреба у висококваліфікованих механізаторах нового покоління, здатних не стільки керувати безпосередньою одиницею техніки самостійно, скільки контролювати роботу різних видів автопілотованої техніки. Можливо, їм знадобляться базові знання програмування, щоб переналаштовувати програмне забезпечення і оновлювати його самостійно.
  • Нові типи роботів, техніки і систем вимагатимуть постійного і безперебійного зв’язку, що призведе до появи штатної одиниці, яка відповідатиме за стабільну роботу телекомунікаційних каналів.
  • Буде розширюватися внутрішній штат фахівців в IT, що мають глибокі знання сільськогосподарських бізнес-процесів.
  • Фахівці з вертикального землеробства, котрі будуть займатися вирощуванням продуктів у ландшафті висотних міських будівель.
  • Агрономи, які спеціалізуються на вирощуванні генетично модифікованих сільськогосподарських культур.

 

Одним з основних факторів, що впливають на розвиток і впровадження технологій, стане співвідношення між витратами на оплату людської праці і вартістю автоматизації цих процесів.

 


Більше про сучасні та майбутні тренди в HR, вплив діджиталізації на питання управління персоналом загалом у бізнесі та в аграрному секторі зокрема дізнайтеся на конференції LFM 4.0 13-14 вересня в Києві.

Підписка
Контакт
ПАРТНЕРСТВО
...
Анатолій
Циркун
tsyrkun@ucab.ua
УЧАСТЬ
...
Людмила
Дердійчук
derdiichuk@ucab.ua
ОРГАНІЗАЦІЯ
...
Максим
Лапа
m.lapa@ucab.ua
© 2019 UCABevent. All rights reserved.
Розробка та підтримка сайту: РАНСАЙТ ТОВ